Trzebielino najnowocześniej oświetlone w Polsce

Pomorska miejscowość Trzebielino, jako pierwsza w kraju, została w pełni oświetlona przy użyciu energooszczędnego oświetlenia LED. W całej gminie, do której należy Trzebielino, w ciągu miesiąca wymieniono na LED’owe 218 lamp, a 136 zmodernizowano. Inwestycja obniżająca o połowę rachunki za prąd, to efekt współpracy gminy z ENERGA Oświetlenie oraz Philips Lighting Poland.

Pierwsza w kraju taka modernizacja

Gmina Trzebielino jest pierwszą w Polsce gminą wiejską, w której na tak szeroką skalę zastosowano nowoczesną technologię LED w oświetleniu ulicznym. Na terenie gminy w ciągu miesiąca spółka Energa Oświetlenie wymieniła 218 starych lamp na nowe oprawy LED’owe Philips, a pozostałe 136 wykorzystano ponownie, wymieniając w nich źródła światła. Wcześniej ulice w tej gminie były oświetlane głównie przez energochłonne oprawy rtęciowe o mocy 250W. Teraz Trzebielino stało się najnowocześniej oświetloną gminą wiejską w Polsce. Do sterowania oświetleniem Energa Oświetlenie zastosowała zegary astronomiczne.

Oszczędności – rachunki mniejsze o 50%

Wszystkie nowe punkty świetlne mają niższą moc od poprzednio zainstalowanych oraz posiadają dużo lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki temu ulice są znacznie lepiej oświetlone, a zużycie energii jest o wiele mniejsze. Według szacunków, w gminie Trzebielino koszty zużycia energii elektrycznej spadną o 55 procent.

Zużycie energii przed modernizacją
Ilość oprawEnergochłonność
na punkt świetlny (kW)
Łączna zainstalowana moc (kW)Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali rokuCałkowity koszt w skali roku
3540,1658,13264 zł93 456 zł
Zużycie energii po modernizacji
Ilość oprawEnergochłonność
na punkt świetlny (kW)
Łączna zainstalowana moc (kW)Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali rokuCałkowity koszt w skali roku
3540,0725,9118 zł41 772 zł

Finansowanie poprzez oszczędzanie

Modernizację oświetlenia w Trzebielinie przeprowadzono w oparciu o formułę ESCO (Energy Saving Company), która polega na finansowaniu inwestycji ze środków zaoszczędzonych dzięki nowym rozwiązaniom. Decydując się na współpracę w ramach ESCO gmina otrzymuje usługę kompleksowej modernizacji i konserwacji oświetlenia ulicznego prowadzoną przez Energę Oświetlenie, a koszt inwestycji nie obciąża dodatkowo budżetu gminy.

Bezpieczeństwo - światło jaśniejsze i bardziej naturalne

Nowe oświetlenie jest nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców niż żółte światło sodowe. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie postrzegane jest jako jaśniejsze i bardziej naturalne. Światło LED’owe przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, ponieważ dzięki niemu łatwiejsze staje się rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku. Lepsza widoczność poprawia również bezpieczeństwo na drogach. Przeprowadzone przez firmę Philips badania wykazały, że przy białym świetle kierowcy mogą szybciej i z większej odległości dostrzec obiekty lub ruch na poboczu. Z kolei piesi i rowerzyści prędzej zauważą nadjeżdżające pojazdy i stosownie zareagują na sytuację na drodze.

Modernizacja oświetlenia drogowego oznacza dla naszej gminy lepszą jakość oświetlenia dróg oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Tomasz Czechowski, wójt gminy Trzebielino.– Szukając oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju często włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych i porannych. Przykład naszej gminy pokazuje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać  drogi i ulice przez całą noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma istotny wpływ na finanse gminy.

Projekt modernizacji oświetlenia w Trzebielinie jest efektem współpracy firm ENERGA Oświetlenie oraz Philips Lighting Poland, które w czerwcu zeszłego roku zawiązały strategiczny alians, mający na celu wdrożenie energooszczędnych technologii oświetleniowych na potrzeby gmin i przemysłu.

Mamy nadzieję, że doświadczenia gminy Trzebielino okażą się dobrym przykładem dla władz samorządowych nie tylko na Pomorzu, lecz także w całej Polsce mówi Arkadiusz Marat, prezes Zarządu ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. – Profesjonalne oświetlenie sprawia, że ulice w naszych miejscowościach i gminach mogą być jasne i bezpieczne.

– Celem naszej współpracy jest przede wszystkim rozwój usług dla gmin i miast, opartych o energooszczędną technologię LED oraz systemy inteligentnego sterowania oświetleniem – tłumaczy Bogdan Rogala, wiceprezes Zarządu Philips Lighting Poland. – Dzięki oszczędnościom generowanym przez tego typu rozwiązania, samorządy mogą nie tylko finansować inwestycje oświetleniowe, lecz także inwestować w inne dziedziny.

Certyfikat „100% LED”

Trzebielino to gmina wiejska, w której po raz pierwszy na tak dużą skalę została przeprowadzona modernizacja oświetlenia z wykorzystaniem rozwiązań LED’owych. Sama miejscowość Trzebielino, w której wszystkie lampy mają teraz takie oprawy, jako pierwsza w Polsce otrzymała specjalny certyfikat „100% LED”, przyznawany przez firmy ENERGA Oświetlenie i Philips Lighting Poland tym samorządom, które zdecydowały się na podniesienie efektywności energetycznej poprzez zamontowanie energooszczędnego oświetlenia LED.

***

Royal Philips Electronics (NYSE: PHG, AEX: PHI) jest zdywersyfikowaną firmą, skupioną na ochronie zdrowia i poprawie jakości ludzkiego życia dzięki wprowadzanym we właściwym czasie innowacjom w ochronie zdrowiaproduktach konsumenckich oraz oświetleniu. Philips, z centralą w Holandii, zatrudnia 122 tysięcy pracowników w ponad 100 krajach na całym świecie. W 2011 roku sprzedaż Philips na świecie osiągnęła 22,6 mld euro. Philips jest światowym liderem na rynku diagnostycznego sprzętu medycznego i systemów monitorowania zdrowia pacjenta, energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych oraz produktów konsumenckich: sprzętu AGD, golarek, elektroniki użytkowej oraz produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Dodatkowe informacje na stronach www.philips.com/newscenter.

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. jest firmą z Grupy ENERGA wyspecjalizowaną w kompleksowej usłudze oświetleniowej. Spółka istnieje od 1996 r. W wyniku konsolidacji oświetlenia ulicznego i drogowego w Grupie Kapitałowej ENERGA w listopadzie  2010 roku została największą na rynku krajowym spółką, której podstawową działalnością jest świadczenie usług oświetleniowych. Spółka posiada ponad 315 tysięcy własnych lamp w ponad 400 gminach. W ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. pracuje profesjonalna kadra osób od lat związana z energetyką oraz oświetleniem ulic. Dysponuje nowoczesnym sprzętem technicznym, stosuje energooszczędne i innowacyjne rozwiązania w eksploatacji sieci oświetleniowych. OFERTA ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. obejmuje kompleksową usługę oświetlania dróg i ulic, konserwację i eksploatację urządzeń elektroenergetycznych i oświetleniowych, utrzymanie i konserwację sygnalizacji świetlnej, wykonywanie iluminacji obiektów, sprzedaż powierzchni reklamowej na słupach oświetleniowych oraz sprzedaż dekoracji świątecznych. Dodatkowe informacje www.ezo.pl

Authors

Related posts

Top