Nowoczesna spalarnia śmieci w Poznaniu

Jednym z warunków wstąpienia Polski do Unii Europejskiej było zlikwidowanie do 2009 roku wysypisk śmieci nie spełniających podstawowych norm ekologicznych. Polska zobowiązała się do stworzenia nowoczesnej i skutecznej polityki zarządzania odpadami. Jednym z najważniejszych zadań było stworzenie innowacyjnych spalarni śmieci. Taka inwestycja powstanie niebawem w Poznaniu. Popiera ją ponad 70% mieszkańców miasta!

Najwięcej śmieci – ponad 54% – spala Dania, dalej jest Szwecja, która utylizuje 45% śmieci i Luksemburg (41%). Obecnie w całej Unii Europejskiej produkuje się rocznie 259 mln ton śmieci, z czego 17 procent podlega spalaniu. Polska jest niestety jednym z największych wytwórców odpadów w Unii Europejskiej. Zajmujemy niechlubne szóste miejsce, a do tego nasze śmieci zagospodarowujemy w najmniej ekologiczny sposób – poprzez składowanie.

Statystyczny poznaniak wytwarza dziennie niecały kilogram śmieci, co w skali roku i miasta daje około 250 ton odpadów. Poznań jest jednym z niewielu polskich miast, które chce szybko i sprawnie rozwiązać problem składowanych śmieci. Władze miasta wyłoniły już pięć firm, które będą walczyć o budowę spalarni śmieci. Projekt jest warty ponad miliard złotych, z czego 352 mln zł wsparcia Poznań ma otrzymać z UE. Cała inwestycja ma być gotowa do 2015 roku.

Miasto przekaże wybranej firmie grunt na Karolinie (dzielnica w północno-wschodniej części Poznania), a ta – za kwotę 780 mln zł będzie zobowiązany do zaprojektowania i zbudowania, a następnie zarządzania instalacją spalania odpadów oraz drugiej – do demontażu odpadów wielkogabarytowych (o wartości ok. 7,8 mln zł) w Suchym Lesie (podpoznańska wieś).

Od 2009 roku prowadzona jest kampania edukacyjna „Poznań odzyskuje energię”, która ma przybliżać mieszkańcom regionu, w której powstanie spalarnia, tematykę gospodarowania odpadami. Powstała również ciekawa inicjatywa Poznańskiego Okrągłego Stołu Odpadowego, w skład którego wchodzą przedstawiciele samorządów gmin, pozarządowe organizacje ekologiczne oraz radni mieszkańcy gminy Czerwonak.

Dzięki spalarni zmniejszy się ilość składowanych odpadów, w tym także tych najgroźniejszych dla środowiska, które przysparzają najwięcej kłopotów w składowaniu. W trakcie utylizacji odpadów powstanie możliwa do spożytkowania energia oraz żużel i popioły, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w budownictwie. Spalarnia zmniejszy zapotrzebowanie na wywóz śmieci o około 10%, więc pośrednio wpłynie także na zmniejszenie intensywności ruchu ulicznego oraz emisję spalin.

Miasto Poznań oczekuje, że nowoczesna instalacja będzie mogła przekształcać nawet 240 tysięcy ton odpadów rocznie.

Wszystkie informacje dotyczące budowy spalarni w Poznaniu zamieszczone są na stronie: www.ekokonsultacje.pl

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

 

Authors

Related posts

Top