Góralskie domy Małopolska Poronin Travel

Modne domki goralskie

Dom jest dla każdego człowieka, nie tylko dla górala, tym, co najważniejsze. W nim spotyka się cała rodzina i to tam zachowuje się i przekazuje dalej stare tradycje. To miejsce, gdzie odpoczywamy, gdzie chronimy się, gdzie możemy mieć chwilę spokoju i prywatności. Dlatego warto mieć domek. Może być nawet niewielki i skromnie urządzony, ale własny.

Górale budują góralskie domki, drewniane, bardzo ładne, o stromych dachach. Takie domy powstają jednak nie tylko w okolicach Suchego czy Poronina i innych górskich rejonów, ale także w miastach, które są oddalone od gór.

Jednak trzeba przyznać, że domek typowo góralski, położony w górach, ma zupełnie inną wymowę niż ten z miasta nie mającego niczego wspólnego z górami, a nawet oddalonego od niego o 500 kilometrów.

Domkami góralskimi zachwyca się cała Polska. Co prawda, na drugim jej krańcu, mają własny styl wypracowany przez ludzi z Mazur, domki mazurskie, jednak nie są one tak bardzo różne od tych góralskich. Być może są bardziej masywne i nie zawsze tak wysokie i z ostrym, spadzistym dachem, ale także wykonane z drewna.

Drewno to podstawa góralskiego domku. Drewno jest materiałem zdrowym, “lekkim”. Domek z drewna oddycha, poza tym, jest naprawdę piękny. Wiele zależy od fantazji, i można zamówić pięknie rzeźbione wykończenia czy elementy wnętrza domu. Od środka domek typowo góralski także może być wykonany z drewna. W takim domku miło się przebywa, miło jest usiąść w nim w gronie rodzinnym, przed ciepłym kominkiem. Dlatego warto mieć coś takiego jak kominek. Góralski domek z kominkiem, niezależnie od tego, w jakim regionie Polski mieszkasz.

hastagi na stronie:

#domy z bali góralskie #dachy Góralskie #kominki góralskie #dach góralski #góralskie domy z bali #domy góralskie z drewna #GÓRALE BUDUJĄ DOMKI Z BALI

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy