Gmina Poronin Małopolska Poronin Travel

Poronin

Poronin – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, położona 7 km od Zakopanego.

Pierwsze wzmianki o Poroninie pochodzą z roku 1624, ale nazwa Poronin, choć w odniesieniu do rzeki, pojawia się już w 1254 r. Przypuszcza się, iż teren dzisiejszego centrum gminy był we wczesnym średniowieczu wielką polaną wypasową, przysiółkiem Białego Dunajca, o nazwie Bańkówki.

oronin
pronin
poonin
pornin
poroin
poronn
poroni
aoronin
boronin
coronin
doronin
eoronin


Około 1620 roku Poronin stał się odrębną wsią. Do początków XIX w. Poronin nie posiadał własnego kościoła. W 1806 r. wybudowano tu kaplicę, a w 1833 r. utworzono samodzielną parafię z kościołem. Pierwszym proboszczem został Ksawery Marcin Więckowski. Drewniany kościół spłonął w 1915 r., a obecny, zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego, wzniesiony został w 1926 roku.

Około 1813 r. powstał w Poroninie zakład przerabiający surówkę – Kuźnia Poroniańska. Wyrabiano tu doskonałe kosy i lemiesze. Stąd pochodzi nazwa części wsi – Kośne Hamry.

Już w początkach XIX w. Poronin był letniskiem, znanym bardziej niż Zakopane. Bywali tu wielcy Polacy, jak: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Leopold Staff. W latach 1913-1914 w zajeździe Pawła Guta Mostowego bywał, mieszkający w pobliskim Białym Dunajcu – Włodzimierz Ilicz Lenin. W 1947 roku w budynku karczmy otwarto Muzeum W I. Lenina. Obecnie w tym budynku mieści się Gminny Ośrodek Kultury.

Przez wiele lat Poronin był stolicą gminy. W 1977 r. wraz z sąsiednimi wsiami włączono go do Gminy Tatrzańskiej. Jednakże z dniem l stycznia 1995 r. ponownie utworzono Gminę Poronin.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Przez miejscowość przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią zakopianki.

Miejscowość jest siedzibą gminy Poronin. Liczy około 3500 mieszkańców, jednak przybywa tam wielu turystów.

W centrum Poronina znajduje się zabytkowy Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.

Tereny wokół Poronina są wykorzystywane jako tereny do uprawiania turystyki i narciarstwa. W sezonie zimowym dla turystów udostępniony jest wyciąg narciarski. Liczne pensjonaty zachęcają do spędzenia tu wakacji – zarówno zimowych jak i tych letnich. Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#poronin

0 0 vote
Article Rating

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
abczdrowia
abczdrowia
9 lat temu

Przepiękne miejsce, serdecznie polecamy~!