Gmina Poronin Małopolska Travel Wieś Suche

Suche

Suche
Suche leży w gminie Poronin, w województwie Małopolskim. Kiedyś Suche nazywało się Jastrzębiec. Jednak nazwa ta szybko zniknęła. Obecna nazwa ma za to rodowód ludowy

Suche leży w gminie Poronin, w województwie Małopolskim. Kiedyś Suche nazywało się Jastrzębiec. Jednak nazwa ta szybko zniknęła. Obecna nazwa ma za to rodowód ludowy i wywodzi się od nazwy potoku przepływającego dołem wsi, który najprawdopodobniej często wysychał.

We wsi znajduje się zabytkowy drewniany “Dom Orłów”, który był przez kilkadziesiąt lat wykorzystywany na lokalne potrzeby edukacyjne i społeczne, aż do roku 2003, czyli do czasu powstania nowej Szkoły Podstawowej im. Antoniny Tatar – nauczycielki – osoby zasłużonej w tamtejszym środowisku.

W Suchem działa Oddział Związku Podhalan ze zespołami regionalnymi: „Małe Harnasie”, “Harnasie” oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

We wsi jest wiele gospodarstw agroturystycznych i innych miejsc noclegowych. Powstają też bary i inne miejsca, gdzie można kupić ciepłe jedzenie.

hastagi na stronie:

#suche malopolska #wies suche

A to już wiesz?  Komentarz Nestlé: 1°C może zmienić klimat Polski o 180 stopni

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy