EKOlogicznie i EKOnomicznie, czyli Eco Driving w Poznaniu

Według badań Komisji Europejskiej kierowcy, którzy wykorzystują wskazówki Eco Drivingu cieszą się oszczędnościami rzędu 25-30%. Rocznie badany kierowca zaoszczędził ponad 1500 złotych. Poznań uczy swoich kierowców, jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie, dbając o środowisko naturalne i bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Eco Driving narodził się ponad dziesięć lat temu w Skandynawii. To szereg zasad, dzięki którym jazda samochodem może być bardziej przyjazna środowisku naturalnemu oraz radykalnie zmniejszyć zużycie paliwa. Najważniejsze z nich to: hamowanie silnikiem, płynna jazda bez gwałtownego przyspieszania i hamowania, dobrze dobrane ogumienie oraz wykorzystanie aerodynamicznych właściwości auta.

W niektórych krajach UE Eco Driving stał się obowiązkowym elementem każdego kursu przyszłego kierowcy. Pomimo, że ekologiczna jazda jest bardziej ekonomiczna, większość kierowców w Polsce w dalszym ciągu nie stosuje się do tych prostych zasad. Przede wszystkim z powodu złych przyzwyczajeń za kierownicą.  Poznań chce to zmienić! 

Od czerwca 2009 roku, z inicjatywy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania trwa projekt „Eko Driving bezpiecznego Poznania”.

– Jego celem jest zmiana przyzwyczajeń i zachowań poznańskich kierowców – mówi Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. – Kierowcy stosujący się do założeń Eco Drivingu, nie tylko przysłużą się poprawie stanu środowiska w mieście, ale i zwiększą bezpieczeństwo innych kierowców oraz pieszych – dodaje.

W ramach projektu, w trakcie 62 szkoleń przeszkolono 950 Poznaniaków, którzy uczyli się jak wprowadzać teoretyczne założenia Eco Drivingu w codziennej jeździe samochodem. W 2010 roku odbył się Rajd Rodzinny dla mieszkańców Poznania i okolic oraz VII Ogólnopolski Supertest Ekonomii dla dziennikarzy.

Istotnym założeniem całej inicjatywy jest  kampania edukacyjno-informacyjna. Miasto Poznań znalazło oryginalny sposób na edukowanie kierowców. Ważnym założeniem było dotarcie z ideami Eco Drivingu do szerszego grona kierowców za pośrednictwem Internetu. Zamiast klasycznego filmu instruktażowego zrealizowano ciekawy i krótki film fabularny o przygodach podróżujących przyjaciół. W  7-odcinkowej serii, trwającej łącznie ok. 35 minut, udało się zaprezentować 12 najważniejszych zasad Eco Drivingu. Film na płycie dostaje każdy nowy kierowca, który odbiera swoje prawo jazdy w Urzędzie Miasta Poznania.

Inicjatywa jest współfinansowana ze środków budżetu Miasta oraz Unii Europejskiej z Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Praktyczne szkolenia połączone z edukacją mieszkańców miasta to doskonały sposób na czyste środowisko. Poznań pretenduje do miana nowoczesnego i świadomego ekologicznie europejskiego miasta. W trosce o środowisko i zdrowie swoich mieszkańców inne polskie miasta powinny brać z niego przykład i już teraz wcielać w życie miejskie zasady Eco Drivingu!

Film „Zagubieni” można obejrzeć na stronie: http://www.youtube.com/user/PoznanZagubieni#p/c/1/MKNABwjRiRc

Więcej informacji o projekcie „Eco Driving bezpiecznego Poznania” na stronie:

http://www.poznan.pl/mim/public/publikacje/pages.html?co=list&id=15020&ch=15021&instance=1017&lang=pl

 

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

Authors

Related posts

Top